23 sierpnia 2009

Posada Jaśliska kapliczka "Na Sołtysowie"

Kapliczka zbudowana pierwotnie z nieotynkowanych piaskowcowych kamieni uległa zniszczeniu. Obecny kształt przybrała w latach 80-tych XXw. W dolnej części kapliczki znajduje się wnęka prowadząca do studzienki. Według ludowej tradycji budowla została wzniesiona nad cudownym źródełkiem, zawierającym leczniczą wodę. Z miejscem tym związana jest następująca legenda:

Pastuchowie pasący na łąkach konie, ujrzeli wielką jasność, która podążała od strony Węgier (dziś Słowacji) na Jaśliska. To Matka Boska z Humennego (Jej wizerunek) uchodziła przed prześladowaniami religijnymi na Słowacji. W miejscu Jej odpoczynku - przed murami miasta - powstała później kapliczka na tzw. Łamańcu. Matka Boska poszła dalej, omijając miasto zachodnią stroną. Przelatując nad tutejszym źródełkiem, pobłogosławiła je i odtąd woda w nim stała się cudowna, uzdrawiająca ludzi. Matka Boska dotarła do Starej Wsi koło Brzozowa, gdzie do dzisiaj odbiera cześć.

Do kapliczki "Na Sołtystwie" odprowadzane były procesjami z Jaślisk słowackie pielgrzymki, podążające do "swojej" Pani w Starej Wsi, by prosić Ją o powrót.
 
obecnie opiekę nad kapliczką sprawuje rodzina Bukowczyków

1 komentarz:

  1. o to jest znane nam miejsce, bardzo lubimy do Jaślisk przyjeżdżać :) a z kapliczkami piękna legenda się wiąże..
    Pozdrawiamy ;)

    OdpowiedzUsuń